Tragédie Lažovy rodiny

 

 Tohle je jen zkrácená, velmi zkrácená linie příběhu, začínajícího již v roce 1939, kdy se Jan Laža mladší vrátil po mobilizaci domů, byl jiný,  vážnější.

  Máme pro Vás zase pár řádek s připravované knihy, která by měla vyjít příští rok.

 

 " S pocitem vzteku na hrudi, ale měl své rozkazy respektive adresy, kde, kdy  s kým o  kterých se nikdy nedzovíme, co  stálo napsáno na kousku papíru, pár jmen, čísla , šifry, adresy, všechno spálit, na Valašsku se to tak dělalo už za Třicetileté války. Všechno v hlavě Janku, musíš být na sebe tvrrdý moc tvrdý, ale ty máš  Lojzinku, Lojzičku - Tvoje štěstí, vždyť válka končí, dnes večer překvapíme Němce nepřipravené..........!!!!! Ale oni byli připraveni, důkazy o přímé zradě zatím chybí, ale v lidovém podání to tak je, že místní udavač chtěl odjet vlakem do Německa a myslel, že mu za tuto informaci Jitschin pomůže, ale ne Jitschin má svůj plán"

 

 

Naneštěstí  byl  nedaleko Lažova domku hostinec,  v němž byli ubytováni příslušníci SCHUPO a jejch kapitán Jitschin denně pozorující tyto svobodomyslné občany a  čilý ruch v  jejich domku  naproti přes cestu. 

Tragédie byla mstou, mstou za to, že se mu nepodařilo prokázat nikomu z oddílu J. Laži nějaký trestný čin.  Jitschin povolává gestapo. Zatím nemáme úplně  rozklíčovány role jednotlivých aktérů tohoto dramatu, ale smyčka s příslušníků Vsetínského gestapa , ZbV 31 opěrného bodu Hovězí ,SD v Hovězí a naposledy si necháváme asi hlavního viníka  „šupáka“ Jitschina“ jemuž muselo být jasné, že je válka ztracena, ale když viděl ve svém šmíráčkem dalekohledu lásku dvou mladých lidí a odhodlanost českých vlastenců, vzbudila se v něm zřejmě nenávist, nenávist ze ztracené moci nyní jen bezmoci, tak si ještě naposled v této válce zasřílím, řekl si v duchu, ale to už sled událostí přdběhl jeho plán Němci začali střílet, do střechy domu která se vzňala.  V dům byl celkem zaplněn, takže cest ven v obklíčení nebylo mnoho, ale několika partyzánům se podařilo utéct, ale chytili Františka Buzka a Jana Lažu

V domku zůstali Josef Laža mladší se snoubenkou Aloisií Slabíkovou, jeho strýc, rádce a kamarád Josef Laža starší se svou Barborkou tito uhořeli. Zatčení  měli být převezeni do Brna do Kounicových kolejí, ale vzhledem k rychlému postupu fronty se Danzmayer, vsetínský gestapák rozhodl jednat, nechal zastavit auto a spolu z vlasovským důstojníkem popravili Jana Lažu a Františka Buzka Mrtvé zanechali mezi  Policemi a Kunovicemi jen tak, jako pytle brambor. Nejlepší synové národa vykrváceli za vlast a my je neumíme náležitě připomínat! Viz včerejší  časopIs II. světová válka, partyzánský speciál.

 

 

 

... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 

Všechny informace publikované na těchto stránkách jsou dohledatelné v archivech. Kopírování bez souhlasu autora stránek (Valašský odbojový spolek- PRLOV 1945) je zakázáno! V případě zájmu o použití některých pasáží se na nás obraťte pro udělení souhlasu. Děkujeme za pochopení!