Je to již téměř 70 let, kdy dozněly výstřely II. světové války. Kruté, krvavé a nemilosrdné války, která si za rukojmí vzala téměř dvě miliardy lidí na celém světě a miliony obětí za sebou zanechala mrtvých, raněných a navždy poznamenaných. Své válečné tragédie zažil v nemalém i český národ. Často uváděné události v Lidících a Ležákách - vypálení celých obcí v rámci heydrichiády ale nejsou jedinými příklady utrpění a smrti nevinných a bezbranných lidí v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Zapomínat nesmíme ani na statečné muže, ženy a děti na Valašsku – nejen místa jako Ploština, Leskovec, Vařákovy paseky a Prlov by nám navždy měly připomínat hrdinství obyčejných lidí, kteří při pomoci odbojářům nasazovali a nezřídka obětovali vlastní život za naší zemi.

Připomeňme si na těchto stránkách události spojené s malou valašskou vesničkou Prlov a vzdejme úctu všem partyzánům a jejich pomocníkům tím, že na ně nikdy nezapomeneme.

 

 

 

<pre class="tCont hljs xml active" style="-webkit-font-smoothing: antialiased; margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; padding: 10px; overflow-x: auto; font-family: Inconsolata, Monaco, " andale="" mono",="" "lucida="" console",="" "bitstream="" vera="" sans="" "courier="" new",="" courier,="" monospace;="" line-height:="" 1.55em;="" font-size:="" 14px;="" color:="" rgb(57,="" 70,="" 78);="" background:="" rgb(243,="" 245,="" 246);"="">

Vznik 1.čs.p.b.J.Ž ( - Vznik 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky)

1.čs.p.b.J.Ž. v Prlově ( - 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky v Prlově)

Diverzní akce ( - Diverzní a bojové akce 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky)

Krvavý duben 1945 ( - Krvavý duben 1945 - prlovská tragédie)

Výpovědi svědků ( - Výpovědi očitých svědků prlovské tragédie) 

Výpovědi pachatelů ( - Výpovědi pachatelů, kteří se na masakru obyvatel Prlova a vypálení prlovských stavení podíleli)

Vzpomínky partyzánů (- Výpovědi těch, kteří bojovali za naší vlast v 1. československé brigádě Jana Žižky)

 

 

... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 

Všechny informace publikované na těchto stránkách jsou dohledatelné v archivech. Kopírování bez souhlasu autora stránek (Valašský odbojový spolek- PRLOV 1945) je zakázáno! V případě zájmu o použití některých pasáží se na nás obraťte pro udělení souhlasu. Děkujeme za pochopení!