Vznik 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky

Primární výsadek (intenzivní příprava budoucích partyzánů probíhala v tzv. partyzánské škole ve Svjatošinu - dnešní okrajové části Kyjeva) se uskutečnil na dvakrát a to tak, že první část pod velením por. Ušiaka seskočila 21. srpna 1944 a druhý desant byl vysazen v noci z 30. na 31. srpna 1944. Obě části desantu dopadly v katastru obce Sklabiňa v okrese Martin, kde byly očekávány partyzány z 1. čs. part. brigády M. R. Štefánika pod velením majora Rudé armády (dále RA)  Petra Alexejeviče Velička. Původní dispozice Ušiakova oddílu spočívaly ve spojení se Žilinskou vojenskou posádkou a činností v prostoru Vrútky, Žilina, Povážská Bystrica, tedy rozvíjet bojovou aktivitu na severozápadě Slovenska. V dalších dnech se podíleli na rozvědné činnosti v intencích štábu brigády M. R. Štefánika. Do řad oddílu jsou přijímáni nováčci z řad místních dobrovolníků i českých a moravských vlastenců bojujících v SNP.

Zlom přichází 5. nebo 6. září 1944, kdy dostávají od Ukrajinského štábu partyzánského hnutí (UŠPH), nový zásadní rozkaz, přesun na Moravu. Nedochovaly se záznamy o hlavních důvodech změny působiště Ušiakovy skupiny. V tomto ohledu můžeme spekulovat jestli  se mohlo jednat o urychlené rozšíření povstání na území protektorátu Čechy a Morava a tím pomoci SNP, nebo UŠPH potřeboval více zpravodajských informací z Moravy jako z dalšího bojiště postupující fronty anebo pomoci rozdmýchat povstání na území Čech a Moravy.

 

Původní výsadek:  

            Velitel - poručík Ján Ušiak

            Náčelník štábu a poradce kpt. RA - Dajan Bajanovič Murzin

            Zástupce velitele pro zpravodajskou činnost -  Npor. RA - Pavel Nikolajevič Morozov

            Velitel diverzní skupiny - Por. RA - Pavel Kudelja

            Zástupce náčelníka štábu - Martin Valaštiak

            Politický komisař - Des. Alexander Turský 

            Starší radista - Vladimír Kolomackij  

            Radistka - Alexandra Timochovová

            Lékař - Ablaiz Latypov

            Rozvědčík - Valentin Nikolajev

            Rotný - Ondřej Melek

            Čet. - Ján Kolodžej

            Des. - Michal Dupkala

            Des. - Štefan Petruš

            Des. - Ján Segeč

            Svob.- Jozef Michálek

            Svob.- František Tkáč

                Michal Masaryk

                Josef Nemec

                Ján Sčur

                František Ralbovský


 

Fotografie výsadkářů ve Svjatošinu.

... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 

Všechny informace publikované na těchto stránkách jsou dohledatelné v archivech. Kopírování bez souhlasu autora stránek (Valašský odbojový spolek- PRLOV 1945) je zakázáno! V případě zájmu o použití některých pasáží se na nás obraťte pro udělení souhlasu. Děkujeme za pochopení!